2012. december 15. 19 óra, Csarnok
Online közvetítés a helyszínről, az alábbi linken:
http://www.ustream.tv/channel/mnsz
A 30 éves, első erdélyi magyar szamizdatról, az Ellenpontokról beszélget a lap szerkesztőivel, Szőcs Gézával, Ara-Kovács Attilával és Keszthelyi Andrással Szilágyi Csaba, az OSA Archivum és a Közép-európai Egyetem munkatársa december 15-én, szombaton 19 órakor a Csarnokban. Az Ellenpontok volt szerkesztői 30 év elteltével most először, Miskolcon találkoznak. A beszélgetés élőben követhetik mindazok, akik már nem kaptak belépőjegyet az eseményre.
A beszélgetés az alábbi linken követhető 2012. december 15-én kb. 19 órától:
http://www.ustream.tv/channel/mnsz
Az Ellenpontokról:
Az Ellenpontok magyar nyelvű szamizdat folyóirat, mely Nagyváradon (Románia) jelent meg 1982-ben. Alapítója Ara-Kovács Attila filozófus, a Republikon Külpolitikai Elemzőközpont igazgatója, volt diplomata, aki a lap nyolc számát Tóth Károly Antallal, Szőcs Gézával, Tóth Ilonával és Keszthelyi Andrással együtt szerkesztette. A folyóiratot az akkori magyar és lengyel szamizdat kiadványok, illetve ellenzéki mozgalmak inspirálták.
Ara-Kovács Attila személyes kapcsolatai a magyar Demokratikus Ellenzék vezetőivel, a Beszélő, a Hírmondó, a Demokrata stb. kiadványok szerkesztőivel nagyban meghatározta az Ellenpontok szellemi és technikai megvalósulását. A sokszorosítás az első hat szám esetében írógéppel történt, a további számok pedig stencillel készültek. Az egyes lapszámok terjedelme általában 50-70, sűrűn gépelt oldalt tett ki.
A szerkesztők 1982 nyarán Memorandumban, illetve egy Programjavaslatban bírálták a kelet-európai rezsimek emberjogi – s ezen belül a kisebbségekkel szembeni – elnyomó politikáját. Minthogy az adott időszakban főként Romániában történtek a legdurvább emberjogi visszaélések, a dokumentumnak különös jelentőséget kölcsönöztek az abban megfogalmazott alternatív politikai követelések. A Memorandum és Programjavaslat eljutott az akkor épp Madridban ülésező Helsinki értekezlet megállapodásainak betartását ellenőrző madridi konferencia résztvevőihez, és egyik elindítója volt a Romániával szembeni nyílt nemzetközi bírálatoknak, illetve a Ceaușescu-rezsim elszigetelődésének.
A román titkosrendőrség, a hírhedt Securitate 1982. november 7-én tartóztatta le az Ellenpontok szerkesztőit (köztük Szőcs Gézát még november 6-án kihallgatták, de elengedték, s december 9-én tudták újra elfogni), s többhetes, brutális kihallgatás után házi őrizetbe helyezték őket, de a nemzetközi tiltakozás hatására végül valamennyiük számára lehetővé tették az emigrációt. Ara-Kovács Attila és Keszthelyi András Budapesten él, Tóth Károly Antal és Tóth Ilona Svédországban. Szőcs Géza Svájcba távozott, de az 1989-es romániai változások után hazatért Erdélybe. 2010-től az Orbán-kormány Nemzeti Erőforrás Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára volt. 2012-től a miniszterelnök kulturális főtanácsadója.
Az Ellenpontok csak igen szűk, értelmiségi körben tudott ismertté válni, de részben a Szabad Európa Rádió magyar nyelvű adása, részben pedig a magyarországi szamizdat kiadványok híradása alapján főbb üzenetei mégis sokakhoz eljutottak. Jellemző az is, hogy Romániában az Ellenpontok volt az egyetlen szamizdat kiadvány, melynek a diktatúra által teremtett nyomasztó közállapotok dacára sikerült hónapokon át megjelennie.
(Forrás: Wikipédia)
Ellenpontok, élőben
Miskolcon egész évben a kultúrát ünnepeljük
Miskolcon a 2023-as esztendőt a kultúra évének szánják, több jeles évfordulót is ünnepel a város. A Csodamalom Bábszínház a 30., a Miskolci Szimfonikus Zenekar a 60., a Miskolci Nemzeti Színház pedig 200. évfordulóját...
TovábbElmarad a ma esti (03.11.) A színházcsináló előadás
Kedves Nézőink! Tájékoztatjuk Önöket, hogy a mai (március 11.) A színházcsináló című előadásunk technikai okok miatt elmarad!Megértésüket hálásan köszönjük!A megváltott jegyekkel, bérletekkel kapcsolatban...
TovábbJegyirodánk ünnepi nyitva tartása
Nyitva tartás:vasárnap-hétfő: ZÁRVAkeddtől-péntekig:10-18 óráigszombat: 10-13 óráig és 17-19 óráigMárcius 15. (szerda): ZÁRVAvalamint jegyirodánk minden előadás előtt egy órával kezdésig nyitva tart. ...
Tovább